Co léčíme

Divertikulární choroba

Stěna tlustého střeva je tvořena čtyřmi vrstvami: sliznicí, podslizničním vazivem, svalovinou a zevním obalem – serózou. Dojde-li k rozvolnění svaloviny a vytvoření výchlipek (kapsiček) ve stěně tračníku, které jsou pak tvořeny jen sliznicí, podslizničním vazivem a serózou – hovoříme o divertikulární chorobě. V populaci stoupá její výskyt s věkem. Předpokládá se, že příčinou vzniku této choroby je dlouhodobé pojídání tzv.bezezbytkové stravy (s nízkým obsahem vlákniny). Podstatná část onemocnění je bezpříznaková, část pacientů trpí zácpou a plynatostí. Nejčastějším místem výskytu divertiklů je esovitá klička a sestupný tračník. Často se choroba přihlásí až komplikací – zánětem nebo krvácením do střeva.

Akutní zánět divertiklů esovité kličky tračníku se projeví bolestí břicha v levém podbříšku s teplotou, pocitem na zvracení, zástavou odchodu stolice a plynů. Příhoda vyžaduje hospitalizaci s nitrožilním podáním antibiotik a sledování.

Krvácení z divertiklů se projevuje přítomností krve ve stolici. Masivní krvácení opět vyžaduje nemocniční léčbu.

Při zánětu divertiklů může dojít k dalším komplikacím (vytvoření zánětlivé hlízy podél střeva, perforaci zánětem postiženého divetiklu provázeným zánětem pobřišnice, zůžení průsvitu svřeva či vytvoření píštěle (propojení) mezi střevem a např. močovým měchýřem.

Diagnostika

Divertikulózu tračníku dobře odhalí rentgenové kontrastní vyšetření tlustého střeva nebo koloskopie, kterou provádíme na našem pracovišti. V odhalení zánětu pomůže ultrazvukové vyšetření břicha nebo CT (počítačová tomografie).

Léčba

Při nálezu divertikulózy bez nebo po jedné epizodě zánětu doporučujeme zbytkovou dietu (stravu s vysokým obsahem vlákniny) a zajišťujeme sledování. Provádíme edukaci o stravovacím režimu. Po prodělání dvou a více epizod zánětu divertiklů či vytvoření zúžení na střevě, píštěle nebo krvácení doporučujeme a provádíme odstranění postiženého úseku tračníku ve spolupracujícím chirurgickém lůžkovém zařízení.