Co léčíme

Perianální trombóza

Akutní perianální trombóza (thrombosis perianalis acuta)

Je nejčastější komplikací zevních hemoroidů, charakterizována náhle vzniklým, výrazně bolestivým zduřením při okraji řiti, velikosti hrášku až třešně. Příčinou je krevní sraženina v cévě podkožní hemoroidální pleteně. Jejímu vytvoření čato předchází usilovná defekace tuhé stolice nebo tělesná námaha.

Diagnostika

Vyšetřující lékař pohledem na okraj řitního otvoru zjistí modravé podkožní zduření, které je pohmatově tuhé a bolestivé.Kůže je oteklá, lesklá a napjatá. Někdy dochází na povrchu uzlu k vytvoření kožního defektu s krvácením.

Léčba

Měla by proběhnout co nejdříve od vzniku trombózy. Cílem je dosažení rychlé úlevy od bolesti, aniž by došlo k perforaci napjaté kůže. Vždy je indikována farmakoterapie. V případě časně zachycené trombózy většího rozsahu s výrazným otokem a bolestivostí je vhodné chirurgické ošetření. V místním znecitlivění se provede otevření kůže nad krevní sraženinou a její vytlačení, což vede k okamžité úlevě a zamezení vzniku zmíněného kožního defektu. Ranka po drobném řezu se za několik dní spontánně zahojí.