Co léčíme

Pigmentové névy (mateřská znaménka)

PIGMENTOVÝ  NÉVUS,  MATEŘSKÉ ZNAMÉNKO (naevus pigmentosus)

Všude po těle se setkáváme s různými pigmentacemi kůže. Kongenitální névy máme již od narození, získané névy se od 2.roku věku objevují v průběhu celého života. Některá ložiska pigmentace jsou stále stejná, jiná se mění a právě ta jsou riziková. Především je důležité si všímat, zda nedošlo ke změně velikosti či barvy, neobjevilo se krvácení nebo svědění.

Diagnostika

Základní vyšetření je pohledem zkušeného lékaře. V současné době se na specializovaných pracovištích doplňuje vyšetřením dermatoskopickým. Dermatoskop je přístroj, který pomocí polarizace světla a Hastingsovy čočky umožňuje časnou detekci melanomů a dysplastických (rizikových) névů.

Léčba

Ložiska riziková či na místech chronického dráždění (pod gumou kalhot, pod podprsenkou, na ploskách, dlaních či v oblasti genitálu) se odstraňují ze zdravotní indikace, ostatní pouze na přání pacienta z kosmetické indikace.

Léčba spočívá v chirurgickém  odstranění ložiska s dostatečným bezpečnostním lemem do zdravé tkáně v lokální (místní) anestézii. Tento výkon provádíme na našem operačním sále při respektování zdravotních i kosmetických hledisek, za použití špičkových šicích materiálů..

Každý preparát je odeslán na histologické vyšetření.

Zcela nesmyslná je pověra, že pigmentace se nesmějí odstraňovat. Naopak oddalováním odstranění rizikových pigmentových ložisek může dojít k rozvoji melanomu!