Co léčíme

Řitní trhliny

Řitní trhlina (anální fisura) je výrazně bolestivé poranění řitního kanálu, způsobené nejčastěji vyprázdněním tuhé stolice při vrozeně vysokém stažení svěrače. Kromě úporné bolesti je trhlina často provázena stopovým krvácením. Po hemoroidální chorobě je druhým nejčastějším onemocněním konečníku. V 90% případů se nachází vzadu, směrem ke kostrči.

Akutní trhlina začíná náhle, jako krutá, ostrá, pálivá a řezavá bolest při defekaci a bezprostředně po ní. Bolest může přetrvávat i několik hodin. S další stolicí se bolest opět objevuje v plné síle a prohlubuje se stažení svěrače.

Přechází-li trhlina v chronickou, nebývají bolesti již tak kruté, bolest může být nahrazena i svěděním. Dochází k špatnému vyprazdňování z důvodu sevření svěračů.

Diagnostika

Ke stanovení diagnózy v naprosté většině případů dostačuje rozbor příznaků s pacientem a pouhé vyšetření pohledem na oblast řitního otvoru.

Dalším krokem před určením léčebného postupu bývá nesmírně šetrné vyšetření řitního kanálu dostatečně lubrikovaným prstem k posouzení spasmu svěrače.

Vyjímečně, při nejasné diagnóze a malé bolestivosti, provádíme vyšetření dětským anoskopem (tenkým tubusem s osvětlením).

Léčba

Pro zhojení trhliny má zásadní význam dosažení uvolnění stažení svěrače.

Jednoznačně doporučujeme autodilatační léčbu pomocí kryotermálních dilatátorů. V naší ambulanci po stanovení diagnózy vybereme a vydáme velikostně nejvhodnější sadu análních dilatátorů Dilatan® firmy SAPI MED S.p.A. a provedeme podrobnou instruktáž, jak léčbu provádět. Dilatační terapie je vysoce účinná, úspěšná, bezpečná a levná (vyřizujeme schválení úhrady pomůcky revizním lékařem Vaší pojišťovny). Vyžaduje ale spolupráci a trpělivost pacienta.

V případech, kdy nemocný nechce provádět dilatační léčbu nebo dochází k častému opakování vzniku trhlin z důvodů přetrvávání spasmu svěračů, nabízíme rovněž moderní, bezpečnou a efektivní léčbu infiltrací okolí trhliny botulotoxinem (preparát Botox® nebo Dysport®). Injekční aplikace malého množství preparátu tenkou jehlou do svěrače v okolí trhliny vede ke snížení jeho stažení a zhojení fisury.

Ve vybraných případech nehojících se chronických trhlin nabízíme ošetření infračervenou koagulací a nejnověji aplikací laserové energie.

Ve vzácných případech rozsáhlých trhlin, pokud dojde k selhání výše uvedených metod ošetření, zajistíme a provedeme operační léčbu plastikou fisury v celkové anestezii na spolupracujícím lůžkovém chirurgickém zařízení.

Dříve hojně užívané provedení tzv. divulse (rozšíření řitního kanálu v celkové anestezii) je indikováno jen u těch případů, kdy bolestivost znemožňuje vyprazdňování a pro bolest nelze provést vyšetření zasunutím prstu do řitního otvoru.