Co léčíme

Svědění konečníku

SVĚDĚNÍ KONEČNÍKU (pruritus ani)

Ačkoli je svědění řiti častým problémem pacientů v proktologické ordinaci, odhalení příčiny nebývá snadné. Svědění často přichází v záchvatech několikrát za den, někdy více v noci. Svědivost nutí ke tření a škrabání postižené kůže a tím vede ke vzniku prasklinek a oděrek. V análních řasách může být přítomen nepříjemně zapáchající sekret. Důvodem dlouhodobě trvajícího svědění bývají neurotické potíže.

Nejčastější příčinou svědění řiti je akutní perianální ekzém (kůže kolem řitního otvoru je živě červená, vlhká se stroupky a prasklinami) nebo kvasinkové onemocnění (mohou být bělavé, mazlavé povláčky). Po přechodu v ekzém chronický se kůže stává hrubou, drsnou na dotek se šupinatěním. Určitý podíl na svědění řitního otvoru mohou mít také další onemocnění řitního otvoru, jako jsou hemoroidální onemocnění, řitní trhlina, kondylomata, píštěle a záněty řitního kanálu a konečníku. Někdy bývá příčinou svědění i nadměrná hygiena (kůže kolem řiti je podrážděna mýdlem nebo mycím gelem) nebo dlouhodobé užívání mastí a čípků na léčbu hemoroidů. Vzácností však nejsou stavy, kdy příčina obtíží není odhalena a svědění je projevem psychického/psychiatrického onemocnění (například neurózy, fobie, hypochondrie, neschopnosti adaptace…).

Diagnostika

Vyšetření kůže řitní krajiny pohledem zkušeným proktologem spolu s podrobným rozborem možných vyvolávajících faktorů s nemocným s cílem odhalení příčiny svědění. V nejasných případech konzultace a vyšetření spolupracujícím dermatologem (kožním lékařem).

Léčba

Po odhalení příčiny svědění předepisujeme příslušnou lokální terapii (čípky, masti, gely, krémy…).